همه چیز در باره سوتین شیردهی

سوتین شیردهی و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

سوتین شیردهی چیست؟

سوتین شیردهی یک سوتین حمایتگر از سینه است، که در دوران شیردهی یا دوران حاملگی پوشیده می شود. ساختار کلی این سوتین شبیه به سوتین های معمولیست، با این تفاوت که کاپ های این سوتین دارای یک پد جلوییست که با یک قفل که معمولا به راحتی با یک دست باز می شود به سوتین متصل است. وظیفه آن پوشاندن بخش جلویی سینه است. سوتین‌های شیردهی معمولاً تا چهار ردیف قلاب در قسمت پشتی دارند تا به بانوان اجازه دهد تا اندازه نوار دور سینه ی خود را تا حد محدودی تنظیم کند. کارشناسان توصیه می‌کنند که یک سینه‌بند نرم از ترکیب پنبه و لاکرا با کاپ‌های کشی تهیه کنید تا با تغییرات اندازه سینه‌ها را تطبیق یابد. بیشتر خانم ها دو یا چند سوتین برای شیردهی می خرند تا بتوانند آن ها را با هم جایگزین کنند.

چرا نباید از سوتین معمولی در دوران شیردهی استفاده کرد ؟

یا چرا باید از سوتین شیردهی در دوران شیردهی  استفاده کنیم.استفاده از سوتین های معمول و رایج برای دوران شیردهی محدودیت ها و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت . به طور مثال:

فشار بر غدد

برای ارائه حمایت و تناسب، برای تسهیل شیردهی و برای جلوگیری از پف کردن سینه ها یا سایر عوارضی که مانع از شیردهی موثر نوزاد می شود، پوشیدن سوتین های مناسب برای شیردهی بسیار مهم است. هنگامی که زنی سینه بند خیلی تنگ می پوشد، ممکن است میزان شیر او کاهش یابد و ممکن است مجاری شیر بسته شده را تجربه کند یا عفونت بسیار دردناکی به نام ماستیت را تجربه کند. ورم پستان می تواند از نظر جسمی و روحی بر توانایی مادر در شیردهی تأثیر بگذارد.
در هنگام نبود امکان باز کردن کامل سوتین، کنار کشیدن بند ها یا کش سوتین برای شیردهی، باعث ایجاد فشار بر روی غدد داخل سینه میشود. این فشار باعث اختلال در عملکرد غدد و خروج شیر مادر خواهد شد. که برای سلامت مادر مضر است. یک سوتین شیردهی مناسب می‌تواند فرم سینه را حتی در زمان شیردهی نیز حفظ کند.

تغییرسایز سینه

سینه‌های یک زن در طول بارداری رشد می‌کنند، معمولاً به اندازه 1 و حتی تا 2 سایز. زنی که قبل از بارداری از سوتین سی کاپ استفاده می کرد، ممکن است نیاز به خرید سینه بند بزرگتر در حین شیردهی داشته باشد. حدود 50 تا 73 ساعت پس از تولد نوزاد، مادر تجربه می‌کند که سینه‌هایش پر از شیر می‌شود (که گاهی حتی از آن شیر خارج می‌شود) . در آن مرحله تغییرات در سینه خیلی سریع اتفاق می‌افتد. هنگامی که شیردهی شروع می شود، سینه های زن به طور قابل توجهی متورم می شوند و می توانند احساس درد، برآمدگی و سنگینی داشته باشند (که به آن پف کردگی گفته می شود).
همچنین به دلیل تغییر مکرر سایز سینه در دوران شیردهی ، سوتین شیردهی قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سوتین های معمولی دارد.

بهداشت مادر و کودک

خانم ها با سینه‌های کوچکتر که معمولاً سوتین نمی‌پوشند هم برای حمایت از سینه‌هایشان که اکنون بزرگ‌تر شده یا صرفاً برای جلوگیری از نشت شیر به لباس‌شان، از سوتین استفاده کنند. به دلیل اهمیت بهداشت مادر و کودک باید این نکته را در نظر گرفت که لکه های شیر به سرعت فاسد میشوند و سوتین شیردهی دائما باید شسته شود.

فرهنگ، قوانین و تعصبات

انتخاب یک سوتین شیردهی کاربردی برای کمک به مادر در هنگام شیردهی در شرایط مختلف مهم است. حتی در برخی از فرهنگ‌های غربی، در حالی که سینه‌های نیمه برهنه یا برهنه در سواحل ، مجلات و فیلم‌ها آشکارا نمایش داده می‌شوند، نشان دادن سینه‌ها در ملاء عام در هنگام شیردهی ممنوع است.چه برسد به فرهنگ ایرانی و اسلامی که نشان دادن اعضای خصوصی به نامحرم فعلی حرام است و همچنین در فرهنگ ایرانی نیز این امر پسندیده ای نیست (بگذریم از سانسور گوش زنان در شبکه ملی). اکثر انواع سوتین مخصوص دوران شیردهی فقط قسمت جلوی سینه را برای نوزاد نمایان میکند و در این حالت سینه ها پوشیده خواهد ماند.

تاریخچه سوتین های شیردهی

نوآوری ها و ثبت اختراعات

اولین حق ثبت اختراع برای لباسی به نام “سینه بند پرستاری” در سال 1943 توسط آلبرت گلاسر به دست آمد. پس از جنگ جهانی دوم، افزایش نرخ فرزند آوری باعث رونق زیادی در بازار سوتین‌های پرستاری از کودک شد. سوتین‌های پرستاری ترجمه Nursing Bra  که در زبان فارسی به آن سوتین یا سینه بند شیردهی اطلاق میگردد. برای مدتی شاهد نوآوری کمی بودند و بازار تحت سلطه شرکت‌های بزرگ‌تر لباس زیر بود که به فقط یک گیره به سوتین اضافه می‌کردند.

یک لباس شیردهی در سال 1872 که یک فلپ متحرک را نشان می دهد که امکان شیردهی را فراهم می کند.

صنعت سینه بند شیردهی بسیار گسترده شده است. مثلا تولید کنندگان سنتی سینه بند مانند Wonderbra . محصول آنها برای پاسخگویی به نیازهای زنانی طراحی شده است که اندازه سینه آنها می تواند تا یک سایز در هر ساعت در حین شیردهی نوسان داشته باشد. یکی دیگر از مبتکران مری سانچز است که در سال 1991 حق اختراع را برای روش بستن با یک دست و تنظیم متغیر اندازه کاپ دریافت کرد.

برای زنانی که شیر خود را پمپاژ می کنند، سوتین های مخصوص پرستاری در دسترس هستند که امکان پمپاژ بدون دست را فراهم می کند.

 

چرا باید سوتین شیردهی بپوشید؟

سینه های بزرگ، پر و سنگین دارید: یک سوتین شیردهی می تواند وزن اضافی سینه های شیردهی شما را تحمل کند. همچنین می‌تواند از رباط‌های کوپر پشتیبانی کند که ممکن است به جلوگیری از افتادگی سینه‌های شما در آینده کمک کند.

مهم است که به محض اینکه متوجه شدید سینه های خود شروع به رشد و تغییر کردند، پوشیدن سینه بند بارداری/ شیردهی را شروع کنید، معمولاً این تغییرات در محدوده هفته ششم تا دهم اول بارداری شما رخ می دهد.

سوتین های شیردهی با سایر سوتین ها چه تفاوتی دارد؟

تفاوت اصلی بین سوتین معمولی و سوتین شیردهی در این است که سوتین های شیردهی دارای گیره ها یا پنل هایی هستند که امکان دسترسی آسان به نوک سینه ها را برای شیردهی فراهم می کند، در حالی که سوتین های معمول اینگونه نیستند.

آیا می توانید از سوتین معمولی برای شیردهی استفاده کنید؟

اگر قصد دارید از یک سوتین معمولی برای شیردهی استفاده کنید، مهم است که مطمئن شوید سوتین به اندازه کافی شل و نرم باشد تا پایین کشیدن یا بلند کردن کاپ برای شیر دادن فشاری به سینه‌های شما وارد نکند، زیرا این می‌تواند موجب مجاری مسدود شده یا ورم پستان شود.

آیا در صورت عدم شیردهی به سوتین بارداری نیاز دارم؟

من قصد شیر دادن ندارم، آیا هنوز باید سوتین شیردهی بخرم؟ حتی اگر قصد شیردهی به نوزاد خود را ندارید، باز هم باید در دوران بارداری از سوتین بارداری (یا شیردهی) استفاده کنید. مطمئناً در این دوران به دلیل بهداشتی و عدم تطبیق پذیری با سایزنمی‌توان از سوتین های معمول استفاده کرد.

بسیاری از خانم‌ها ترکیبی از هر دو را ترجیح می‌دهند، خرید سوتین‌های بارداری یا سایزهای بزرگ‌تر از سوتین‌های مورد علاقه‌شان قبل از بارداری، سپس در اواسط سه ماهه سوم به سوتین‌های شیردهی روی می‌آورند. بسیاری از سوتین‌های شیردهی دارای جنسی نرم و بدون فنر هستند، بنابراین برای اواخر بارداری، زمانی که ممکن است احساس ناراحتی و خستگی داشته باشید، ایده‌آل هستند. بعلاوه، اگر به نوزاد خود شیر دهید، پس از زایمان به آنها نیاز خواهید داشت.

چه سایز سوتینی در دوران بارداری بپوشم؟

اگر سوتین‌های شیردهی را برای پوشیدن در دوران بارداری می‌خرید، مطمئن شوید که به شما فضایی کافی برای رشد می‌دهد. علاوه بر اینکه با تولید شیر، سینه ها بزرگتر می‌شوند، قفسه سینه هم در دوران بارداری به دلیل رشد کودک منبسط می‌شود که باعث می‌شود شما یک سایز کاپ و یک سایز دور سینه ای افزایش سایز داشته باشید. سینه‌بندی را انتخاب کنید که وقتی گیره در تنگ‌ترین حالت قرار دارد، مناسب باشد.

بهترین زمان برای خرید چند سوتین شیردهی چه زمانیست؟

بارگر می‌گوید وقتی به فرایندشیردهی عادت کردید و احساس راحتی داشتید آن وقت تعیین اندازۀ سوتین ساده‌تر خواهد بود و مناسب‌ترین وقت برای اندازه‌گیری حرفه‌ای توسط متخصص است. او می‌افزاید «در این زمان بهترین وقت است که دو یا سه سوتین شیردهی مناسب تهیه کنید».

 هدف شما باید این باشد که سوتینی انتخاب کنید که سینه‌هایتان را به خوبی نگه دارد و با پوشیدنش احساس راحتی داشته باشید. با کمی آزمون و خطا و صبر سوتین شیردهی به چیزی همچون سوتین معمولی بدل می‌شود که دیگر دغدغه ذهنیتان نخواهد بود.

منبع : ویکیپدیا و تحقیقات تیم مگاسکرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *